Budapeszt – Węgry

Budapeszt – Węgry

Organizując wyjazd do Węgier, nie wolno zapomnieć o Budapeszcie. Nie bez powodu miasto to uznawane jest za jedną z najpiękniejszych stolic w całej Europie. Dzięki niezwykłej architekturze, licznym zabytkom oraz atrakcjom turystycznym, Budapeszt jest coraz bardziej popularnym kierunkiem na wakacje za granicą.

Zabytki i architektura Budapesztu

Budapeszt to stolica Węgier i niezwykle urokliwe miasto położone nad Dunajem, drugą co do wielkości rzeką w Europie. Można tu zobaczyć bardzo wiele interesujących zabytków, najczęściej zwiedzanie rozpoczyna się od wizyty na Placu Bohaterów. Jest to największy plac w Budapeszcie, ukończony w 1929 roku i dedykowany bohaterom Węgier poległym podczas I wojny światowej. Można na nim podziwiać między innymi słynny Pomnik Tysiąclecia, powstały z okazji 1000-lecia państwa Węgierskiego.

Budapeszt słynie również z kilkuset zabytków architektonicznych, reprezentujących różne europejskie kierunki artystyczne. Wyróżniają się zwłaszcza budynki klasycystyczne, utrzymane w stylu węgierskiej secesji. Istotnym punktem wycieczki powinna być Bazylika św. Stefana, gdzie znajduje się kilka niezwykłych relikwii. Na uwagę zasługuje także Kościół Macieja pod wezwaniem Przenajświętszej Maryi Panny, którego początki sięgają XIII wieku.

Co jeszcze zobaczyć, ciekawostki…

W Budapeszcie bardzo często natknąć można się na polskie akcenty. Należy do nich między innymi pomnik obrońców Przemyśla, upamiętniający heroizm Węgrów broniących tego miasta. W stolicy znajduje się także pomnik Józefa Bema, który w 1849 roku walczył w walkach narodowych. Do największych atrakcji Budapesztu należą liczne miejsca rozrywki, takie jak Pałac Cudów, Ogród Zoologiczny, Park Pomników czy Oceanarium Tropicarium. Odpoczynku zaznać można natomiast na Wyspie Małgorzaty, zielonej oazie z kąpieliskiem, kortami tenisowymi i basenami olimpijskimi. W stolicy zażyć można również kąpieli błotnych i termalnych. Decydując się na wyjazd do Węgier, warto nabyć kartę turystyczną „Budapest Kártya”. Dzięki niej skorzystać można z darmowej komunikacji miejskiej oraz wielu zniżek do centr rozrywkowych, restauracji, muzeów czy kin.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *