Lublana – Słowenia

Lublana – Słowenia

Lublana to co prawda nieduże miasto, jednakże ma naprawdę wiele do zaoferowania. Urzeka ona iście śródziemnomorską atmosferą, przepięknymi krajobrazami oraz mnóstwem zabytków. Miasto to ulokowane jest nad rzeką Lublanicą w Kotlinie Lublańskiej i ma ponad 250 tysięcy mieszkańców, a jego dzieje sięgają bardzo odległej przeszłości.

Jak dostać się do Lublany?

Niestety pomiędzy Polską a Słowenią nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych, jednakże można najpierw wybrać się z Warszawy do Wiednia, a następnie właśnie do Lublany. Trzeba jednak przygotować się na wysoką cenę biletu. Można jednak, po dostaniu się do Austrii, kolejną część podróży przebyć pociągiem.

Lublana posiada swój własny port lotniczy, który obsługuje takie linie jak easy Jet, Brussels Airlines czy Click4Sky. Znajduje się on w odległości 24 kilometrów od stolicy Słowenii. Można jednak też całą drogę do tego pięknego kraju przebyć pociągiem, autobusem, czy też własnym samochodem.

Co warto zobaczyć w niezwykłej stolicy Słowenii?

Lublana to miasto, które potrafi zachwycić. I to bardzo szybko. Nazywane „miastem smoków” urzeka charakterystycznym klimatem oraz ciekawą architekturą. Warto zobaczyć tu takie świątynie jak kościół Franciszkanów, katedrę św. Mikołaja, budynek Uniwersytetu czy Muzeum Iluzji. Każde z tych miejsc stanowi interesującą odsłonę tego miasta i prowadzi w jego dalsze zakamarki.

Warto także pospacerować w Parku Zvezda, czyli Parku Gwiazdy ulokowanym w historycznej części Lublany, czy też pobyć nieco na Głównym Rynku. Po obu stronach rzeki zaś czekają na zwiedzających niezwykłe fontanny i rzeźby. Najsłynniejsze to nieduża fontanna Herkulesa, Vodnjak na Novem trgu oraz Robbov vodnjak – fontanna pochodząca z XVIII wieku.

Zabytkowa starówka Lublany

Wizytówką miasta jest zaś zamek na wzgórzu. To średniowieczna twierdza, która góruje nad miastem, a jej historia sięga XI wieku. Na zamku jednym z najstarszych budynków jest kościół św. Jerzego, choć większość tutejszych pomieszczeń stanowią raczej restauracje i sale wystawne. Wejście na zamek jest bezpłatne. Trzeba jednak dokonać odpowiedniej opłaty w sytuacji wejścia na więżę, czy też do muzeów.

Lublana to idealne miejsce na odpoczynek. Jest tu naprawdę wiele zakątków, które koniecznie trzeba zobaczyć. Zachwyca ilość muzeów, piękne parki oraz panująca tu atmosfera. Poza tym widoki zapamiętuje się na długo, a pyszna kuchnia dodatkowo ubarwia pobyt w tym mieście. Można tu spacerować bez końca, zwłaszcza iż Lublanę uważa się za jedną z najbezpieczniejszych stolic Europy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *