Valetta – Malta

Valetta – Malta

Malta, najdalej wysunięte na południe państwo Europy, jest bardzo popularną alternatywą urlopową dla polskich podróżnych. Oprócz słonecznej pogody i wygodnych plaż, na wczasowiczów czekają tam ciekawe zabytki architektoniczne oraz doskonale rozwinięta infrastruktura turystyczna.

Malta – co warto wiedzieć…

Malta uznawana jest za państwo o najlepszym klimacie na całym świecie. Zawdzięcza to aurze śródziemnomorskiej, które dominuje na całym obszarze wyspy. Dzięki temu lato jest bardzo długie i słoneczne, od czerwca do sierpnia panują nawet 30-stopniowe upały, wtedy też Malta odwiedzana jest przez największą liczbę turystów.

Na wyspie można znaleźć zarówno piaszczyste, jak i kamieniste plaże. Do tych pierwszych zaliczyć można m.in. Armier i Golden Bay. Kamieniami pokryte są z kolei Ghar Lapsi oraz Paradise Bay.

Atrakcje turystyczne Valetty

Komunikacja autobusowa w obrębie całej wyspy jest bardzo dobrze rozwinięta, dlatego warto poświęcić nieco godzin na wycieczkę po najciekawszych atrakcjach turystycznych Malty. Prawdziwą perłą jest stolica państwa, Valetta, w całości wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W samym centrum miasta znajduje się Pałac Wielkiego Mistrza, wspaniała renesansowa budowla, z doskonale zachowanymi reprezentacyjnymi salami z epoki.

Zwiedzanie miasta Valetta

Ważnym punktem turystycznym jest tu również górująca nad miastem katedra św. Jana, której wnętrze jest otwarte dla zwiedzających. Starówka Valetty zachwyca z kolei pięknymi, małymi kamienicami, o wielobarwnych balkonach.

Co jeszcze zobaczyć na Malcie?

Kolejnym miastem wartym uwagi jest Mdina, dawna stolica Malty, nie znajdziemy tam nowoczesnej architektury, przez co miasto wygląda, jakby czas stanął w nim w miejscu w XIX wieku. Mdina poprzecinana jest wąskimi, krytymi piaskowcem ulicami, okolonymi starodawnymi budynkami.

Do Malty należą również mniejsze, pobliskie wysepki, na które każdego dnia kursują promy. Na bezludnej Comino można podziwiać piękną, Błękitną Lagunę, kąpielisko o bogatej faunie podwodnej, chętnie odwiedzane przez nurków. Warto wybrać się również na wyspę Gozo, na której mieszczą się ciekawe formacje skalne, m.in. Azure Window.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *