Wiedeń – Austria

Wiedeń – Austria

Wiedeń to stolica Austrii, położona w jej północno-wschodniej części nad Dunajem. Nie bez przyczyny nazywany jest on europejską stolicą muzyki, która przyciąga tłumy turystów. Z tym miastem związani byli bowiem w jakiś sposób prawie wszyscy wielcy kompozytorzy muzyki klasycznej, wśród których warto jest wymienić chociażby Mozarta, Beethovena, Straussa, Chopina czy Haydna. Z muzyką klasyczną można spotkać się tutaj przede wszystkim odwiedzając jeden z dwóch wiedeńskich gmachów koncertowych – Konzerthaus lub Musikverein. Niemal codziennie odbywają się tam koncerty muzyki klasycznej, a jeśli chodzi o Musikverein, z jego Złotej Sali rokrocznie transmitowany jest za pośrednictwem telewizji na cały świat, noworoczny koncert Filharmoników Wiedeńskich. Nie sposób nie wspomnieć także o słynnych muzycznych kawiarniach, gdzie turyści mają możliwość spożywania kawy przy akompaniamencie granych na żywo utworów fortepianowych.

Wiedeń to także warte zwiedzania niesamowite zabytki. Turystów przyciąga szczególnie ogromny, zlokalizowany na 240 tys. m2, kompleks pałacowy Hofburg będący siedzibą Habsburgów, o ponad 700-letniej historii. Drugim z kompleksów pałacowych, często odwiedzanych przez turystów, jest wpisany na listę UNESCO kompleks Schonbrunn z 1400 komnatami, ogromnym parkiem w stylu francuskim oraz efektownym labiryntem z bukszpanu. Z kolei dla osób, które chcą się rozerwać, idealnym do tego miejscem jest Wiener Prater – ogromny park publiczny z jednym z najstarszych lunaparków.

Kiedy wybrać się na zwiedzanie Wiednia? Ze względu na panujący w Wiedniu klimat kontynentalny z dość długą i surową zimą, osoby nastawione na zwiedzanie powinny odwiedzić to miasto późną wiosną (miesiące kwiecień-maj) lub latem (miesiące czerwiec-sierpień). Wiedeń swój klimat ma jednak także zimą. Wówczas warto jest pójść na koncert lub odwiedzić muzeum czy muzyczną kawiarnię.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *